Naše stránky využívají cookies. Seznam cookies a jejich vymazání lze provést v nastavení prohlížeče. Souhlasím, zavřít upozornění.

Právo várečné bylo poděbradským měšťanům uděleno králem Vladislavem ll. v roce 1502. A vaření piva bylo opravdu výnosnou středověkou živností. Toto právo včetně šenkování měli  pouze měšťané, jejichž domy se nacházely uvnitř poděbradských hradeb.

V roce 1531 byl postaven panský pivovar a měšťané byli na svém právu dodávání piva na poděbradském panství zkráceni. Došlo k novému rozdělení  venkovských krčem a pivnic a městský pivovar zásoboval krčmy striktně pouze v obvodu jedné míle. Ostatní krčmy na poděbradském panství byly zaváženy z panského pivovaru.

Z původně dvou měšťanských pivovarů zbyl po požáru v roce 1590 právě ten v kterém se nachází Lázně v pivovaru.  Přes omezování prodeje piva vrchností v letech 1656 a 1666, kdy mohli měšťané dodávat pivo pouze do šenků ve městě a přes ničivé požáry pivovaru v roce 1653, 1681 a 1832 se vždy podařilo vaření piva v Poděbradech zachovat. Přesto výstav a výdělky pivovaru stále klesaly.

Oživení do pivovarnictví v Poděbradech přineslo spojení měšťanského a vrchnostenského pivovaru. Dne 18.12.1913 vznikla společnost Akciový pivovar a sladovna v Poděbradech. Ročně se zde uvařilo až 12 tisíc hektolitrů piva pod značkou Poděbradský zdroj.

Bohužel pivovar byl  k 1.lednu 1948 znárodněn a v letech 1948-1950 jej provozovaly Polabské pivovary n.p. Provoz byl definitivně ukončen v roce 1950. Přesto toto není konec poděbradského piva. Dne 31.10.2013 byla značka Poděbradský zdroj obnovena a tento lahodný mok se do Poděbradského pivovaru po více jak šedesátileté odmlce vrátil.

Pivní lázně naleznete přímo v historické budově poděbradského pivovaru, v prostorách kde se dříve skladovaly bloky ledu pro chlazení piva. Masivní zdivo a důmysl našich předků vytváří skutečné genius loci tohoto místa.